Bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız, geri yüklemeyi, yenilemeyi veya sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Yaptığınız sistem değişikliklerini geri almanın bir yolu da bilgisayarınızı geri yüklemektir. Bilgisayarınızı yenilemek Windows'u yeniden yükler ve kişisel dosyalarınızı, ayarlarınızı ve bilgisayarınızla birlikte gelen ve Windows Mağazası'ndan yüklenen uygulamalarınızı korur. Bilgisayarınızı sıfırlamak Windows'u yeniden yükler, ancak dosyalarınızı, ayarlarınızı ve bilgisayarınızla birlikte gelenler dışındaki uygulamalarınızı siler.
Kişisel dosyalarınızı geri yüklemeniz gerekirse bkz. [Linkleri sadece üyeler görebilir.]. Önceki bir Windows sürümünde Yedekleme ve Geri Yükleme kullandıysanız, bu yedekleri geri yüklemek için Windows 7 Dosya Kurtarma'yı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekirse bkz. [Linkleri sadece üyeler görebilir.].
Bilgisayarınızı geçmişteki bir duruma geri yükleme

Son yüklediğiniz uygulamanın veya sürücünün bilgisayarınızda sorun yarattığını düşünüyorsanız, bilgisayarınızı, geri yükleme noktası denilen geçmişteki bir duruma geri yükleyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme kişisel dosyalarınızı değiştirmez, ancak son yüklenen uygulama ve sürücüleri kaldırabilir.

Not

  • Sistem Geri Yükleme Windows RT ile kullanılmaz.

Sistem Geri Yükleme kullanarak bilgisayarınızı geri yüklemek için

  • Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ara'ya dokunun.
    (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ara'yı tıklatın.) Arama kutusuna Kurtarma yazıp Ayarlar'a dokunun veya tıklatın ve ardından Kurtarma'ya dokunun veya tıklatın.

  • Sistem Geri Yükleme'yi aç'a dokunun veya tıklatın ve sizden istenenleri uygulayın.

Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileme

Bilgisayarınız eskisi gibi çalışmıyorsa ve bunun nedenini bilmiyorsanız, kişisel dosyalarınızı silmeden veya ayarlarınızı değiştirmeden bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz.

Not

  • Bilgisayarınızla birlikte gelen diskleri veya kurtarma medyasını takmanız istenebilir. Bilgisayar üreticinizin bu diskleri veya medyayı verip vermediğini görmek için bilgisayarınızla birlikte gelen bilgilere bakın. Bazı durumlarda, bilgisayarınızı ilk kez ayarlarken bunları oluşturmuş olabilirsiniz.
    Kaynak: microsoft